към началната страница psihologia.net
Сайт на преподаватели и възпитаници от специалност "Психология" в СУ

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   Потребителски групиПотребителски групи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 Профилпрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход   лични страници на възпитанициЛични страници

Хомосексуализъм
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4 ... 16, 17, 18  Следваща

Създайте нова тема   Напишете отговор    psihologia.net Форуми -> Психология - научни дискусии
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
Todor Todorov

Местожителство: Shumen
Потребителски групи: 
[ Колеги психолози ]

МнениеПуснато на: 01 Дек 2004 9:34:07    Заглавие: Отговорете с цитат

Dorian,dosta yako te zatapiha :)
I az iskam da razbera kak e reagirala tvoyata maika.Sumnyavam se che se e zaradvala i e zapochnala da cherpi susedite s bonboni i sladki.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
bluerose
Гост

Потребителски групи: Нула

МнениеПуснато на: 04 Дек 2004 1:36:41    Заглавие: Не сте малоумна Отговорете с цитат

Мая Йорданова написа:
Здравейте dorian,
Аз съм малоумната майка, която се тревожи за сина си.
Кажете ми как реагира Вашата майка, когато научи за вас?
Ще Ви бъда безкрайно благодарна, ако ме свържете с нея.
Сигурна съм, че има какво да си кажем.

Не, скъпа госпожо, не сте малоумна.
Разбирам състоянието, в което сте попаднала. Нормална реакция за човек, който обича детето си и го е грижа за него.
Не бих могла да Ви кажа просто да махнете с ръка и да приемете нещата такива, каквито са.
Но не бих могла и да Ви дам надежда, че нещата ще се променят.
За хомосексуалните няма "лечение". Те са такива за цял живот.
Това не е срамно, нито означава, че синът Ви е лош човек. Той просто е малко по-различен от обкръжението.
Единственото, което бихте могла да направите за него, е да опитате да го разберете и подкрепите. Защото му е трудно.
Най-много боли, когато от близките си срещнеш неразбиране. Когато кажат "Ти не си моето дете."
Той Е Вашето дете. Той Ви обича и ще ви обича винаги. Вие сте неговата опора.
Знам, че Ви боли. Съчувствам Ви.
Но въпреки всичко, не изоставяйте детето...то не е прокажено.
С най-добри чувства.
:)
Върнете се в началото
М.ЙОРДАНОВА
Гост

МнениеПуснато на: 10 Дек 2004 17:04:53    Заглавие: БЛАГОДАРЯ НА blurose Отговорете с цитат

Благодаря на blurose за хубавото писмо и съчувствието.
Позволявам си да я помоля, ако има възможност да ме запознае с майка, която има същия проблем като мен. Ще се радвам такава майка да ми пише на e-mail maya56@mail.bg[/b]
Върнете се в началото
dorian
Гост

МнениеПуснато на: 19 Дек 2004 17:16:16    Заглавие: Отговорете с цитат

g-go ijordanova, kakva melodrama! tova haresva li vi? mislja, cde da, zashto shte go pravite imache?
prodalgavate da otrichate istinata i da si sazdavate novi useshtanija.
otstrani e smeshno, zanimavate se s gluposti, ot koito stavat beli. ne se mesete v givota na horata, i v tozi na sina vi. ne e hubavo.
Върнете се в началото
M.JOARDANOVA
Гост

МнениеПуснато на: 12 Яну 2005 12:19:50    Заглавие: ZA DORIAN Отговорете с цитат

Здравейте DORIAN,
Сигурно имате основание да ме упреквате. Разберете ме правилно, кой каквота ще да казва, смятам, че хомосексуализма е болестно състояние. Аз много обичам детето си и страдам като го гледам объркан, изнервен, а доста често и озлобен. Сигурно сте прав като казвате, че с мойте протеснения не му помагам. Може би майка Ви е намерила верния подход. Много ще ми помогнете ако ме свържете с нея, ака разбира се тя желае това.
Върнете се в началото
Цвете Герге

Местожителство: Sofiq
Потребителски групи: 
[ семинар "Соционика" ]

МнениеПуснато на: 15 Яну 2005 13:54:31    Заглавие: Re: Отговорете с цитат

Уважаема, г-жо Йорданова!

Простете, че се намесвам, но ще си позволя да изразя мнение по Вашите думи:
M.JOARDANOVA написа:
Разберете ме правилно, кой каквота ще да казва, смятам, че хомосексуализма е болестно състояние. Аз много обичам детето си и страдам като го гледам объркан, изнервен, а доста често и озлобен.

Госпожо Йорданова, предполагам, много от мненията тук са Ви помогнали донякъде да разберете и другата гледна точка, която не е като Вашата. Но по думите Ви се разбира и че това не е допринесло Вие да приемете тази друга гледна точка.
Аз със сигурност няма да влизам в позицията на лице, което би искало да променяте своето мнение по темата, но както отбелязах, ще си позволя коментар.

В работата си в семейната психотерапия съм се сблъсквала с този конфликт на позиции, който във всеки един от случаите изглежда по един и същ начин- семейството е в ролята на "отхвърлящ", а детето- на "отхвърлен".
С риск да повторя много от изказаните мнения тук, г-жо Йорданова, фактът, че синът Ви е намерил сили и смелост да сподели с Вас този аспект на сексуалния си живот, да потърси Вашата опора и разбиране, говори многозначително за доверието, което той има във Вас.
Най-често хората, които имат този вид сексуалност са лишени от тази смелост, защото в тях надделяват страховете, че обществото, приятелите и семейството им ще подходят към тях критично, с неразбиране. А когато тези страхове се оправдаят, агресията, объркаността в мислите и поведението и т.н., са неизбежна реакция и от двете страни. Госпожо Йорданова, сама споменавате, че синът Ви се държи агресивно и е изнервен. Това не се дължи на неговата сексуална ориентираност, при условие, че той е споделил с Вас, каква е тя по характер, говори, че той вече се самоопределя с нея и е наясно със себе си. Тези негови реакции се дължат на това, че Вие смятате това за негов болестен проблем, за Ваш проблем акто негова майка и за обществен болестен проблем. Още повече, че Вие не сте единствената, която би проявила сега и вбъдеще този негативизъм към него. Не мислите ли, госпожо Йоранова, колко много трябва да е силен човек, за да се изправи в живота си пред тази перспектива и колко много има нужда от семейството си?

Ще си позволя дословно да цитирам част от едно мое мнение по тази тема, което е насочено към това- в кои случаи се прибягва до терапия.
А именно, терапиите при случаи на хора с хомосексуална ориентация не са насочени към това те да я променят, освен ако в хода на терапията самият човек не пожелае да я промени. Най-често терапията е насочена към това как човек с хомосексуална ориентация да изгради правилно отношенията си с най-близките хора- семейство, партньор/ка и приятели, както и към самият себе си, за да може да не се крие, а да е такъв/такава каквато е. (!) А това е много трудна задача за всеки един от нас в живота ни- да изградим пълноценни отношения с най-близките и правилно отношение към самите нас.
(http://psihologia.net/forum/viewtopic.php?t=322)

Госпожо Йорданова, ще завърша с думите, че Вашият син има нужда от Вашата подкрепа и обич. Той ще остане това, което е, това, което сам избере да бъде. И едва ли Вие, аз или някой друг сме в правото си да изискваме той да е това, което на нас ни се иска. Но разбирането, обичта и подкрепата, които Вие- неговото семейство, можете да му дадете, не могат да му дадат нито приятелите, нито обществото.

С уважение.

"Едно от най-трудните неща за споделяне е истината. Обикновено тя ни коства твърде много, но и тя е единственото нещо, което си заслужава да отстояваме, ако трябва да избираме между нея и лъжата."
(Скот Т. Пърси)
Цвете Герге

Местожителство: Sofiq
Потребителски групи: 
[ семинар "Соционика" ]

МнениеПуснато на: 15 Яну 2005 14:28:59    Заглавие: Re: Привет, Силви! Отговорете с цитат

Силвия Давидова написа:
Ок, хомоесексуализмът е стар колкото света. Трябва да разберем хомосексуалиста и да го приемем. Съгласна.

Силвия, ти как мислиш, щом е приемано в миналото този тип сексуално поведение, защо сега не бихме могли да го сторим?
След като Гюстав Льо Бон пише в един абзац в книгата си "Псхихология на тълпите", че когато една тълпа (група от хора; маса от хора) изживее еволюцията на своите идеи, които я правят психологически тип тълпа, тя донякъде за известен период от време я налага като обществена норма, а понякога и като постоянна такава.
Тогава защо проблемът вместо да спре да се счита за проблем, се превръща в постоянен конфликт? Т.е. еволюцията за по-голям процент от масата хора се връща изначално.

Силвия Давидова написа:
А задавате ли си въпроса колко от афиширащите себе си като хомосексуалисти, реално са такива?

Силвия Давидова написа:
хомосексуализмът не е една от двете възможни секс. ориентации, а и реклама, мода, пари...

Силви, преди време разговаряхме с Юлиян Начев. Сферата, в кяото основто той работи е рекламата и как тя да продава най-ефикасно. Тогава той ми каза нещо, което сега си спомням, а именно, че там, където свършва професионализма, започва сексът.
Силви, ако се огледаш около себе си, 80%, а може би и повече, медийното пространство се котира точно по този начин: 96% от рекламите, които най-често продават, имат сексуален подтекст, а понякога и открита сексуална провокация; около 87% от темите, които провокират общественият интерес не са тези за културните традиции на племената в Африка, а сексуалните табута. И т.н.
Сексуалността- хомо-, хетеро-, би-, продава продукти, защото се обхваща от конкретната дума- секс.

А иначе, хомосексуалистите често афишират, да. Съгласна съм. Но нима манекенките, артистите, филмовите звезди, например, не афишират по-малко със сексуален подтекст в облекло и поведение?
Нима това е по-малка сексуална провокация от тази на т. нар. хомосексуалисти-истински или мними?

Силви, в мнението си засягаш и интеграцията. За да има нужда от интеграция, значи процента на неприемственост, поне афиширана такава, е много по-голям от средния. Мина около година от един конгрес в Ню Йорк, където основната тема бе- "Сексуалният расизъм".
Т.е. се приемаше по-широко тезата, че както религията, цвета на кожата и т.н., така и определен тип сексуалност е подложен на дискриминация. Дори в страна като Америка, където привидно се приема свободата на личността във всяко отношение.
Изказаха се много мнения, като започнем от научните изследвания и стигнем до размяна на реплики на коктейла след това.
И странно защо, поне за мен, се чу ясно от няколко места коментарът:
"О-о-о, аз приемам хомосексуалността, като останалите две. няма разлика. Но, моля Ви се, аз съм хетеро и не бих опитал от останалото."

Или:
"Хомосексуалността си е сексуалност и толкоз. Но хомосексуалистите все пак са едни такива...."

Изглежда, че треатралниченето и лицемерието са присъщи на хората, независимо от религия, националност, разбирания и сексуалност.

Цвете
Zdravko
Гост

МнениеПуснато на: 18 Яну 2005 22:55:44    Заглавие: Отговорете с цитат

Dorian написа:
Neka g-ga Iordanova si predstavi za moment, che heteroseksualnostta e mrazena, oporochavana, gonena dori. Njama da moge. Tova dobre.

Здравейте Дориан!
Не, не е добре че няма да може. Това е единственият изход - когато човек може да се постави на мястото на другия, само тогава има разбиране. Да приемаме че със сигурност няма да успее и т.н. - натам с нищо не можем да и помогнем.
Върнете се в началото
Здравко
Гост

МнениеПуснато на: 18 Яну 2005 23:06:08    Заглавие: Re: Хомосексуализъм Отговорете с цитат

Malkata Miu написа:
Здравейте:) Не знам защо някои хора "приемат" и говорят за това като за страшна аномалия, още повече той не засяга способностите на човека. Всъщност хомосексуални връзки е имало, има и ще има. Имало ги е още в Елада, Рим и не са били нещо срамно (Сафо). Както не е било забранено да помолиш някого от улицата за секс, да не говорим, че дворчета и храмове нерядко са били украсени със статуйки и гравюри, описващи "неприлични" сцени или образи. Намерили сме кога да се тревожим за това.
Доколкото знам в някои древни градове такъв род връзки се считат дори за по-възвишени, защото главното в тях не е изначалното привличане между мъжа и жената, а духовното сродство между душите. Жени предпочитат жени и мъже предпочитат мъже често защото знаят от какво има нужда другият и го разбират.
Оказва се значи, че в 21-ви век сме по-консервативни от хората в древността;)

Здравейте Мю!
Ето, имаме цялата човешка история и познание, това което можем да направим когато имаме всичко е да изберем най-доброто възможно поведение и да имаме най-добрият морал. И то не нов, ами стар, познат от историята. Оказва се че тенденцията към морализаторство, но на думи е това което се избистря като най-успешно във всяка една политика и реклама, особено лошите от типа за които е важно само името на нещата да е добре предадено, без значение контекста в който се споменава. Съгласен съм с Цвете и Силвия за рекламата - дразнещо е рекламиране на неусетени и кухи същности, които не са носител на нищо освен на ново име за запомняне и размяна на пари, пари и нищо друго. Идеята на изкуството е обмен на идеи, а не на пари, така че няма защо да се позоваваме на културата на днешното общество - такава общо взето няма и да се намери малка култура в днешния мракобесен свят е необходимо да се отиде до някоя библиотека ... Надявам хомосексуалистите да не бъдат преследвани чрез думите, които са достатъчно опасно оръжие.
Върнете се в началото
dorian
Гост

МнениеПуснато на: 27 Яну 2005 15:12:07    Заглавие: Отговорете с цитат

ne e bolestno sastojanie! ne e! dokato vazpriemate neshtata po tozi nachin s nishto njama da pomognete na sina si i na sebe si. kakva bolest? az bolen chovek li sam? vseki deseti chovek e bolen?!! da vzemem merki togava, vie kakvo predladate? izolacija, elektroshokova terapija, kakvo!!!
majka mi njama kak da vi pomogne.
moga da kaga, che hora kato vas sa bolni, osakateni umove, ne priemate nishto izvan vashite sobstveni predsavi.
potarsete pomosht, vie se nugdaete ot takava, ne toj.
dorian@abv.bg
Върнете се в началото
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    psihologia.net Форуми -> Психология - научни дискусии Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4 ... 16, 17, 18  Следваща
Страница 3 от 18

Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети